Niezawodna śliwa dziecięca (Prunus cistena)

Śliwę dziecięcą mam w swoim ogrodzie już od dawna :-) Początkowo, usilnie ją przycinałam, by nadać jej koronie okrągły kształt, jednak z czasem, postanowiłam dać jej spokój. Od tej pory korona znacznie się zwiększyła, a samo drzewko stało się mocnym akcentem, na tle zielonych sosen.

śliwa dziecięca

śliwa dziecięca w moim ogrodzie

Moje drzewo lubię nie tylko za kolor, delikatne kwiaty, ale i za bezproblemowość. Mało jest takich roślin, dlatego, jeżeli poszukujecie niewielkiego drzewka, o wyrazistej kolorystyce, które nie będzie przemarzało, kupcie do swojego ogrodu właśnie tę roślinę. Jej dodatkową zaletą jest duża wytrzymałość na suszę.

Śliwy dziecięce sprzedawane są zazwyczaj jako formy szczepione na pniu, choć zdarzają się i takie, w formie krzewu. Zdecydowanie polecam te szczepione i to jak najwyżej. Chcąc kupić drzewko mające pień powyżej 1,50 cm, trzeba się sporo naszukać, ale warto :-)

śliwa dziecięca

bordowe liście śliwy dziecięcej

Śliwa dziecięca doskonale nadaje się jako soliter  lub jako drzewko alejowe. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza i upały. Odpowiada jej każda ziemia ogrodowa. By liście dobrze się wybarwiły, drzewo to potrzebuje słonecznego stanowiska. Ze względu na  plastyczność młodego pnia, warto go obstawić palikami, by wiatr go nie wygiął w nieodpowiedni sposób.

Śliwa dziecięca jest drzewem odpornym na szkodniki i choroby grzybowe. W moim ogrodzie jedynym momentem, w którym muszę użyć oprysku, (na szczęście na niewielką skalę) jest wiosenny atak mszyc. Przez resztę okresu wegetatywnego, drzewko jest „bezobsługowe” :-)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s